Dało się odczuć, że mijający tydzień był nieco spokojniejszy niż inne. Doniesień na temat nowych urządzeń Apple było nieco mniej niż zwykle, ale nie znaczy to, że wiało nudą. Pojawiły się plotki o nowym Apple TV, nowych iPhone’ach oraz nowych funkcjach systemu iOS 14.5, a w czwartek przypadła 45. rocznica zarejestrowania firmy Apple.

Apple TV

Od dłuższego czasu w Sieci pojawiają się plotki na temat kolejnej generacji przystawki Apple TV. Główną zmianą ma być zastosowanie bardziej wydajnego procesora, co między innymi umożliwi płynniejsze działanie gier wideo. Poza nowym procesorem, zmienić ma się także pilot zdalnego sterowania. Nazwa kodowa nowego pilota to podobno B519, a obecna wersja tego urządzenia oznaczona jest jako B439. Nie podano żadnych konkretnych informacji na temat zmian, ale autorzy opisywanego raportu twierdzą, że będą one znaczące.

W kodzie szóstej bety systemu tvOS 14.5 odnaleziono odniesienia do nowego pilota. Cechuje się on przeprojektowanym wyglądem. Dodatkowo przypomina on piloty dostarczone wraz z dekoderami oraz telewizorami. Można na nim dostrzec przyciski do zmiany programów, wyciszenia dźwięku, uruchomienia telewizora oraz wejście w tak zwany przewodnik. Według francuskiego serwisu iGeneration Apple może pracować nad pilotem, który byłby dystrybuowany przez Universal Electronics. Dodatkowo pilot ten ma powstawać we współpracy pomiędzy Apple a dostawcami treści telewizyjnych.

iPhone’y

Według najnowszego raportu autorstwa Ming-Chi Kuo, w iPhone’ach serii 13 stosowany ma być ten sam szerokokątny obiektyw, w który wyposażone są smartfony Apple z bieżącej generacji. iPhone 13‌ mini, ‌iPhone 13‌ i ‌iPhone 13‌ Pro będą wyposażone w ten sam szerokokątny obiektyw 7P z przysłoną ƒ/1.6. Niewielka zmiana nastąpić ma w modelu Max. Ma być on wyposażony w obiektyw z przysłoną ƒ/1,5. Dostawcą obiektywów ma być firma Sunny Optical.

W sieci pojawiły się także doniesienia dotyczące kolejnych generacji iPhone’a SE. Prawdopodobnie w tym roku nie doczekamy się odświeżenia tego urządzenia. Według Rossa Younga, jednego z analityków przyszłoroczny model ma być wciąż dostępny z 4,7-calowym ekranem. Dodatkowo otrzyma on wsparcie dla sieci 5G. Apple zamierza ograniczyć się jednak do pasma Sub-6 GHz. Dużo ciekawiej zapowiada się model, który ma trafić na rynek w 2023 roku. Będzie on cechował się 6,1-calowym ekranem oraz brakiem charakterystycznego wcięcia w ekranie. W jego miejsce Apple zamierza zastosować mały otwór w ekranie - tak jak w przypadku niektórych smartfonów z Androidem.

iOS 14.5

W najnowszej becie iOS 14.5 Apple wdrożyło nową funkcję, która dotyczy baterii. Stworzona została ona z myślą o iPhone’a serii 11. Mowa o ponownej kalibracji systemu raportowania kondycji baterii. Firma opisuje tą funkcję w następujący sposób: System raportowania kondycji baterii przeprowadza ponową kalibrację maksymalnej pojemności baterii i gotowości na szczytowy pobór mocy na iPhonie 11, iPhonie 11 Pro i iPhonie 11 Pro Max w celu rozwiązania problemu niedokładnych szacunków systemu raportowania kondycji baterii u niektórych użytkowników. Do objawów tego błędu należą nieoczekiwane wyczerpywanie się baterii oraz, w małej liczbie przypadków, mniejsza gotowość na szczytowy pobór mocy. Niedokładne wskazania systemu raportowania kondycji baterii nie odzwierciedlają faktycznego problemu z kondycją baterii.

Co więcej, w szóstej wersji beta systemu iOS 14.5, zaimplementowane zostały dwa nowe głosy Siri, które dostepne są w języku angielskim. Co więcej, możliwe będzie wybranie głosu Siri podczas procesu konfiguracji iPhone’a. Dotychczasowym żeński głos nie będzie już domyślnym. Nowe głosy zaprojektowane zostały w sposób, który przyczyni się do zwiększenia różnorodności dźwięków i wzorów mowy. Jak wiadomo, firma Apple znana jest z zaangażowania w promowanie różnorodności i integracji. W procesie tworzenia nowych głosów wykorzystano silniki neuronowe, dzięki czemu mają brzmieć one bardziej naturalnie.

45 lat Apple

1 kwietnia minęła 45. rocznica zarejestrowania firmy Apple. Dokładnie 1 kwietnia 1976 roku, czyli w Prima Aprilis, Steve Jobs, Steve Wozniak i Ron Wayne zarejestrowali firmę Apple Computers. Przypomnieć warto, że Apple Computers powstało po to, by sprzedawać opracowaną przez Steve’a Wozniaka płytę główną komputera nazwanego później Apple I. Pierwszą siedzibą nowej firmy był dom rodzinny Steve’a Jobsa w Los Altos, gdzie w jego garażu montowano zamówione egzemplarze. To dzięki jego uporowi firma Apple w ogóle powstała. Wozniak chciał początkowo dzielić się swoim rewolucyjnym projektem za darmo, a zarówno on jak i Wayne nie wierzyli w powodzenie całego przedsięwzięcia.